

Сънят е фундаментална потребност за човешкото здраве и организъм. Той е времето, когато тялото и умът се възстановяват, подготвяйки се за предизвикателствата на следващия ден. За съжаление, милиони хора по света страдат от нарушения на съня, сред които особено разпространено е обструктивната сънната апнея. Това състояние се характеризира с повтарящи се паузи в дишането или случаи на повърхностно дишане по време на сън, което може да има последици за здравето. Настоящата статия на CPAP.BG има за цел да предостави изчерпателна информация за сънната апнея и как CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) терапията представлява най-ефективното решение за справяне с този проблем, често осигурявайки облекчение още от първата нощ.
Какво представлява сънната апнея?
Сънната апнея е често срещано нарушение на съня, при което нормалното дишане по време на сън е нарушено. Тези прекъсвания на дишането могат да продължат от няколко секунди до минута или повече и могат да се появят многократно през цялата нощ.

Различават се няколко основни вида сънна апнея
Най-често срещаният вид е обструктивната сънна апнея (OSA). Тя възниква, когато мускулите в задната част на гърлото се отпускат прекомерно, което води до частично или пълно запушване на дихателните пътища. Това запушване възпрепятства притока на въздух от устата и носа към белите дробове и често е придружено от силно хъркане.
По-рядко срещана е централната сънна апнея (CSA). При този вид апнея проблемът не е във физическо блокиране на дихателните пътища, а в нарушена комуникация между мозъка и мускулите, контролиращи дишането. Мозъкът не изпраща правилните сигнали към дихателните мускули, което води до спиране на дишането.
Съществува и смесена (комплексна) сънна апнея, която представлява комбинация от обструктивна и централна сънна апнея.
Много хора не осъзнават, че страдат от сънна апнея, често приписвайки симптомите на други фактори, като безсъние или стрес. Въпреки това, разпознаването на тези симптоми е първата стъпка към диагностика и ефективно лечение.
Какво са симтомите на сънната апнея?
Симптомите на сънна апнея могат да бъдат многообразни и често се проявяват само по време на сън. Един от най-характерните симптоми е силно хъркане, което често е придружено от задушаване или задъхване, когато дишането се възобнови след пауза. Други често срещани симптоми включват паузи в дишането, забелязани от партньор, прекомерна сънливост през деня, дори след достатъчно сън през нощта, сутрешно главоболие, трудна концентрация и проблеми със запомнянето, както и раздразнителност и променливо настроение. Възможни са също често нощно уриниране, неспокоен сън и безсъние, събуждане нощем от недостиг на въздух, и сухота в устата или дискомфорт в гърлото при събуждане.

Ако решим да не я лекуваме
Ако не се лекува, сънната апнея може да доведе до сериозни последствия за здравето. Тя повишава риска от развитие на високо кръвно налягане и сърдечно-съдови заболявания, включително инфаркт, инсулт и аритмии. Също така, сънната апнея е свързана с повишени нива на кръвна захар и опасност от диабет тип 2, както и с наддаване на тегло и затлъстяване, метаболитен синдром и когнитивни нарушения. Нелекуваната сънна апнея може да доведе до повишен риск от автомобилни инциденти поради дневна сънливост и да повлияе негативно на настроението, причинявайки депресия и тревожност.
Високата честота на сънна апнея сред възрастното население подчертава необходимостта от ефективни методи за лечение.
- CPAP терапията: Златният стандарт за лечение на сънна апнея
Сред различните методи за лечение на сънна апнея, CPAP (Continuous Positive Airway Pressure) терапията се счита за златен стандарт. Това е широко използван и изключително ефективен метод за лечение на сънна апнея, особено обструктивната форма.

Как се извършва всъщност CPAP терапията?
CPAP апаратите (по-често наричани апарати за сънна апнея) са малки устройства, които подават леко въздушно налягане през маска, поставена върху носа, устата или и двете. Маската е свързана с апарата чрез тръба, а самият апарат засмуква въздух от помещението, филтрира го и го подава под налягане. Това постоянно положително налягане действа като “пневматична шина”, която поддържа горните дихателни пътища отворени по време на сън, предотвратявайки тяхното колабиране и спиране на дишането. По този начин се осигурява нормално дишане през цялата нощ, намаляват или елиминират се апнеите и хипопнеите.
Въпреки че основният фокус е върху CPAP, съществуват и други видове PAP (Positive Airway Pressure) устройства, като Auto CPAP (APAP) и BiPAP (Bilevel Positive Airway Pressure). APAP апаратите за сънна апнея автоматично регулират въздушното налягане в зависимост от нуждите на пациента по време на сън, докато BiPAP апаратите осигуряват различно налягане при вдишване и издишване. Въпреки тези алтернативи, CPAP остава основният и често предпочитан метод поради своята доказана ефективност при широк спектър от случаи на обструктивна сънна апнея.
- Апаратите за сънна апнея спират апнеята в повечето случаи още от първата нощ
Едно от най-големите предимства на апаратите за сънна апнея, посредством които се извършва терапията, е, че пациента изпитва мигновено облекчение на симптомите още от първата нощ от започването. Пациентите съобщават за намаляване или пълно елиминиране на хъркането, по-малко дневна сънливост и чувство за по-добра отпочиналост след събуждане. В един случай пациент е спал дълбоко в продължение на осем часа още първата нощ и се е почувствал по-отпочинал от години. Изследванията също така показват незабавно подобрение в субективното усещане и повишаване на вниманието и бдителността след само една нощ със CPAP.
Ревю на двата най-поръчвани за 2025 г. модела апарати за сънна апнея
Разбира се, времето за пълно адаптиране и изпитване на всички ползи може да варира в зависимост от тежестта на сънната апнея и индивидуалната поносимост към терапията. Някои хора може да се нуждаят от седмица или две, за да свикнат напълно с лечението. При по-леки случаи на сънна апнея, непосредствените промени може да не са толкова очевидни в сравнение с по-тежките случаи.
Важно е да се отбележи, че дори ако субективното подобрение не е веднага забележимо, CPAP терапията започва да нормализира дишането и нивата на кислород в кръвта още от първата употреба. Полисомнографските изследвания показват, че още през първата нощ на CPAP се наблюдава т.нар. “REM rebound” (компенсаторно увеличаване на REM фазата на съня), което е показател за подобрена архитектура на съня. Тези обективни физиологични подобрения подкрепят твърдението за незабавната ефективност на CPAP при справянето с основния проблем при сънната апнея.

На снимката: ResMed AirFit F40 маска за цялото лице
- Как се свиква със CPAP маската?
Един от основните страхове на хората, на които е предписана CPAP терапия, е свързан с привикването към маската. Въпреки че в началото може да изглежда неудобно, съществуват ефективни стратегии, които могат да помогнат за успешното адаптиране към CPAP маската.
Първата стъпка е изборът на подходяща маска за сънна апнея. На пазара се предлагат различни видове и размери маски (назални, назални възглавнички, пълнолицеви, хибридни), които са проектирани да пасват на различни форми на лицето, предпочитания за сън и нужди 12. Консултацията със здравен специалист или CPAP.bg оборудване е от решаващо значение за намирането на удобна и добре прилепваща маска. Често се налага да се изпробват няколко различни стила маски, преди да се открие най-подходящат.
След като е избрана подходяща маска, следва период на аклиматизация. Една ефективна стратегия е постепенното въвеждане на маската. Започнете да носите маската за кратки периоди през деня, докато сте будни, например докато гледате телевизия или четете книга, за да свикнете с усещането. След като се почувствате комфортно с маската, опитайте да я носите с прикрепена тръба и включен апарат през деня. Важно е да използвате CPAP апарата всяка нощ, включително и при дремки, за да ускорите процеса на адаптиране. Много апарати разполагат с “ramp” функция, която започва с ниско въздушно налягане и постепенно го увеличава, докато заспите, което може да улесни заспиването. Използването на релаксиращи техники също може да помогне за намаляване на тревожността, свързана с употребата на CPAP. Поддържането на позитивна нагласа и фокусирането върху дългосрочните ползи може значително да улесни привикването.
При трудности с адаптирането към терапията за сънна апнея
Често срещани проблеми при адаптирането към CPAP терапията могат да бъдат успешно разрешени. При сухота в носа и устата може да се използва CPAP апарат с нагряващ овлажнител, който добавя влага към въздуха. Назалните спрейове или гелове със солен разтвор също могат да помогнат. Чувството на клаустрофобия може да бъде преодоляно чрез изпробване на различни стилове маски (назалните възглавнички може да се усещат по-малко ограничаващи) и чрез упражняване на носенето на маската, докато сте будни. При изтичане на въздух от маската е важно да се уверите, че маската прилепва добре и да регулирате презрамките. Прекаленото стягане може да влоши изтичането. Подложките за маска могат да помогнат за по-доброто уплътняване. При кожни раздразнения е необходимо редовно почистване на маската, осигуряване на правилно прилепване (без прекалено стягане) и обмисляне на използването на подложки за маска или възглавнички от различни материали. Ако маската се сваля несъзнателно по време на сън, може да се наложи регулиране на презрамките, използване на каишка за брадичка (ако дишането през устата е проблем) или дори носене на ръкавици, за да се затрудни свалянето.
- Ползите от CPAP терапията за цялостното здравословно състояние
Редовното използване на CPAP терапия носи множество краткосрочни ползи. Пациентите често съобщават за подобрено качество и продължителност на съня, намаляване или елиминиране на хъркането, по-малко дневна сънливост и повишена бодрост, подобрено настроение и емоционална стабилност, както и по-добра концентрация и когнитивна функция. Тези непосредствени подобрения значително повишават качеството на живот на хората, страдащи от сънна апнея.
Освен това, CPAP терапията има и значителни дългосрочни ползи за здравето. Редовната употреба помага за предотвратяване или контролиране на високото кръвно налягане и намалява риска от инсулт и други сърдечно-съдови заболявания (инфаркт, аритмии). CPAP терапията също така подобрява паметта и когнитивните функции, потенциално намалява риска от диабет тип 2 и подобрява инсулиновата чувствителност. Благодарение на подобрената бодрост, се намалява и рискът от автомобилни инциденти. Не на последно място, терапията може да доведе до намаляване на риска от депресия и тревожност, подобряване на глюкозния толеранс, намаляване на еректилната дисфункция и облекчаване на киселинния рефлукс.
Максималните ползи от CPAP терапията се постигат при последователна употреба всеки път, когато спите. Дори няколко часа употреба на нощ могат да донесат значителни ползи, като тези ползи се увеличават с всяко допълнително час до седем часа на нощ. Прекъсването на CPAP терапията може да доведе до влошаване на сънната апнея и връщане на симптомите.
- Защо CPAP апаратите остават най-ефективният метод?
Въпреки че съществуват и други методи за лечение на сънна апнея, като орални апарати, промени в начина на живот, хирургия и нервна стимулация, CPAP апаратите все още се считат за най-надеждния и ефективен метод, особено при умерена до тежка обструктивна сънна апнея. Оралните апарати може да са по-лесни за използване, но обикновено са по-ефективни при леки до умерени случаи. Промените в начина на живот (отслабване, упражнения, избягване на алкохол) могат да помогнат, особено при леки случаи, и често се препоръчват в комбинация с CPAP. Хирургичната намеса може да бъде опция за някои хора, но нейната ефективност е променлива и може да не е трайно решение. Нервната стимулация е по-нова алтернатива за тези, които не могат да понасят CPAP. Основното предимство на CPAP е, че той директно адресира механичната обструкция при OSA, което го прави най-последователно ефективното решение за широк спектър от тежести на състоянието.
CPAP апаратите се използват повече от 30 години и е добре проучен метод на лечение с богата научна подкрепа за неговата ефикасност. Често е първата препоръка на лекарите при умерена до тежка OSA. Дългогодишната употреба и солидната база от изследвания утвърждават статута на CPAP като златен стандарт.
Технологията на CPAP непрекъснато се подобрява, предлагайки все по-удобни маски, по-тихи CPAP апарати и функции като автоматично регулиране на налягането (APAP). Тези подобрения адресират потенциални опасения относно по-старите и неудобни устройства, уверявайки потребителите, че съвременната CPAP терапия е проектирана с мисъл за техния комфорт и удобство.

Как да се отървем от сънната апнея и постигнем спокоен сън и по-добро здраве
CPAP терапията представлява изключително ефективен метод за справяне със сънната апнея, често осигурявайки облекчение още от първата нощ. Нейните краткосрочни ползи, като подобрен сън и намалена дневна сънливост, както и дългосрочните ползи за сърдечно-съдовата система, когнитивната функция и общото здравословно състояние, я правят безценен инструмент за подобряване на качеството на живот. Въпреки че адаптирането към маската може да изисква време и търпение, съществуват множество стратегии и решения за справяне с потенциалните трудности. CPAP остава златният стандарт в лечението на сънна апнея благодарение на своята надеждност, ефективност и непрекъснато усъвършенстване.
Ако подозирате, че страдате от сънна апнея или изпитвате затруднения с настоящото си лечение, консултацията със здравен специалист е от съществено значение. CPAP терапията може да бъде ключът към спокоен сън и значително подобрение на вашето здраве и благополучие. Не позволявайте на сънната апнея да контролира живота ви – ефективно лечение е на разположение.